Стъпки за наемане на украински бежанци с временна закрила в България

    You are currently here!
  • Home
  • Новини Стъпки за наемане на украински бежанци с временна закрила в България

Стъпки за наемане на украински бежанци с временна закрила в България

24.07.2024 Ukraine Renovation Comments Off
Редовно получавамe въпроси за назначаване за украинските бежанци със закрила.
Най-важното е, че за украинските граждани със статут на временна закрила не се изисква разрешение от Агенция по заетостта. Уведомителният режим към Инспекция по труда е описан подробно в т. 3
Неоходимите документи за назначаване като медицинско за работа, банкова сметка, лична здравна книжка от РЗИ (ако необходима за съответната длъжност) се издават по стандартния ред като за българските граждани.
Когато всички документи са налични, следвате няколко прости стъпки:
 
1. Сключвате срочен трудов договор с максимален срок на валидност до датата на валидност на регистрационната карта. Трябва да имате предвид, че с последните промени на Кодекса на труда от 01.08.2022 г. се прие изменение относно изпитателния срок на срочните договори, според което когато за работата е определен срок, по-кратък от една година – срокът за изпитване е до един месец. Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор остава 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора.
 
2. Регистрирате трудовия договор в НАП чрез подаване на стандартно Уведомление по чл. 62 от КТ и да отбележите основание на договора – 02- срочен и срока на договора – 23.02.2023 г. В случай че уведомлението Ви бъде върнато, най-вероятно името и фамилията на лицето са разменени.
 
3. В седемдневен срок от първия рабоен ден на лицето изпращате до съответната Инспекция по труда Уведомление за действително започване на работа на гражданин от трета държава по чл. 10, ал. 1 от ЗТМТМ, като за основание отбелязвате опцията: Без необходимост от разрешение за достъп до пазара на труда, на основание: чл. 39, ал. 1 от Закона за убежището и бежанците. Уведомлението може да бъде подадено на място в Деловодството, с писмо с обратна разписка, по куриер или на e-mail ditPlovdiv@gli.government.bg (за област Пловдив!), като в този случай Уведомлението трябва да е подписано с подписано с ел. подпис. В текста на имейла може да помолите да получите обратно входящ номер.
 
4. В случай че лицето започва работа в България за първи път, попълва съответната декларация по чл. 348, ал. 2 от КТ, и му издавате трудова книжка.
 
След подписване на трудов договор лице може да отвори банковска сметка.
С това цялата процедура е изпълнена!